Een kleine 100 meter ten noorden van de Slotsedijk/Slotvalkensteinsedijk in Poortugaal ligt een vierkant, onbebouwd en door een sloot omgeven terrein van ca. 64x64 mtr. Hier stond tot 1826 kasteel Valckesteyn, een van de versterkte adellijke woningen die Albrandswaard rijk was, zo licht de organisatie van Open Monumentendag toe over de locatoe die 14 september te bezoeken is.
Stukje historie
Slot Valckesteyn was een kasteel dat werd gebouwd in opdracht van heer Nicolaas III van Putten en Strijen tussen 1304 en 1311. Het stond tussen de huidige Poortugaalseweg, de Varleweg en de Slotvalkensteinsedijk in Poortugaal. Gelegen op een veilige, hoge plaats binnen de dijkring op de hoek van een eiland, waar de Maas en Merwede samen kwamen. Het zou uitgroeien tot een van de mooiste kastelen van de gehele streek.
De heer van Putten mocht op zijn kosten in het huis gevangenen uit de landen van Putten, van Portegael en van Strijen opsluiten. Ingezetenen van het Land van Portegael mochten er in tijden van gevaar have en goed veilig stellen. Slot Valckesteyn stond met zijn twee meter dikke muren, zijn rechthoekige woontoren en robuuste hoektorens bekend als een onneembare vesting en ook herkenbaar aan gracht en brug.
Na een ingrijpende verbouwing rond 1590 verloor het kasteel zijn militaire betekenis. In 1961 zijn tijdens opgravingen de fundamenten van het kasteel blootgelegd. Het slot is nog steeds in het nieuws, mede door een Stichting Landmark Valckesteyn die zich inzet om in elk geval de contouren van het kasteel weer zichtbaar in het gemeentelijk landschap te krijgen. Zo kreeg men in 2012 de leeuw van Valckesteyn terug van het Waterschap Hollandse Delta, de eigenaar van de grond waar ooit het kasteel stond.
Tijdens de Open Monumentendag in september kunt u meer te weten komen over deze historische locatie.