De vliegenoverlast in Heijplaat is onacceptabel maar de oplossing blijft vooralsnog uit. De materie is ingewikkeld, de praktijk weerbarstig en het probleem complex, laat wethouder Wijbenga weten. ‘’Door het nemen van veel en diverse maatregelen hopen we dat de vliegenpopulatie op termijn zal verminderen, maar er spelen ook externe factoren mee, zoals het weer, waar wij als overheid geen invloed op hebben.’’
Boosdoener is het afvalbedrijf SUEZ, dat dit jaar overigens ruim een miljoen euro investeert in de verbetering van omstandigheden voor bewoners en medewerkers. Wijbenga somt ze op. Zoals deuren voor laden en lossen die snel(ler) open en dicht kunnen. Dit om geur en vliegen zo min mogelijk te laten ontsnappen. De deuren zijn in totaal minder dan twee uur per dag open.
Daken zijn gerenoveerd en geïsoleerd waardoor wordt voorkomen dat zich in de winter condens vormt en de ruimte flink opwarmt in de zomer. SUEZ is bereid de hal af te zuigen met een grote ventilator. De afgezogen lucht wordt daarna gefilterd uitgestoten. Hiervoor wordt een actief koolfilter geplaatst. Ook zal het een nieuwe balenpersmachine aanschaffen met een snellere doorzet van het te sorteren materiaal als resultaat.
Volgens het stadsbestuur heeft SUEZ de winterperiode gebruikt om de vliegenbeheersmiddelen in de installatie klaar te maken voor het seizoen. Ook zijn de elektrische insectenvangers, die worden gebruikt in de installatie en de voorraadhallen voor de start van het seizoen gebruiksklaar gemaakt. En verder is er dit jaar eerder gestart met preventieve bestrijding met gif en tot slot liggen er sinds de winterperiode geen duwbakken met plastic meer voor de kade van het bedrijf.
Daar komt bij dat Stadsbeheer ondergrondse containers en rioolkolken extra laat monitoren en schoonmaken en wordt er onderzocht wat de mogelijkheden zijn om het gebied aantrekkelijker te maken voor zwaluwen. Zwaluwen eten namelijk dagelijks duizenden vliegen/insecten.
Maar echte garanties op het terugdringen van de vliegenplaag kan ook de wethouder niet geven. ‘’Het verloop van het seizoen zal uitwijzen of de vele genomen maatregelen effectief zijn. Bovendien geldt dat verschillende overlastgevende vliegensoorten enkele weken kunnen leven, waardoor verwacht kan worden dat genomen bronmaatregelen vertraagd effect hebben.’’