Binnenkort verschijnt een videoboodschap van de Rotterdamse wethouder Wijbenga in samenwerking met leden van de werkgroep Stop Geweld Tegen Vrouwen. Zij gaan aandacht vragen voor Rotterdammers in een onveilige thuissituatie in deze crisistijd. Er dreigt partnergeweld.
Leefbaar-raadslid Tanya Hoogwerf had om deze extra aandacht gevraagd, omdat de coronacrisis diepe sporen achter laat in alle facetten van het dagelijks leven. Thuis blijven kan voor vrouwen en kinderen leiden tot ''een ronduit levensgevaarlijke situatie.’’
Per 1 april zijn er inmiddels ook 8 extra crisisplaatsen voor vrouwen en 13 extra crisisplaatsen voor kinderen beschikbaar. Hiermee is de uitbreiding van de crisisopvang voltooid: van 20 naar 40 crisisplaatsen voor vrouwen en van 25 naar 50 plaatsen voor meekomende kinderen, laat burgemeester Aboutaleb weten.
‘’Wachtlijsten bij Veilig Thuis en de crisisopvang zijn in Rotterdam - de huiselijk geweldshoofdstad van Nederland - helaas al geruime tijd een bekend en ernstig probleem waarop volstrekt onvoldoende wordt doorgepakt’’, schreef Hoogwerf aan het college en herinnerde in de brief aan oude afspraken.
‘’Al járen geleden werd aangekondigd om de crisisopvangplaatsen voor volwassenen en kinderen met respectievelijk veertig en vijftig bedden uit te breiden, maar we vonden deze belofte vorig jaar plompverloren als nieuwe ambitie terug in het nieuwe beleidskader huiselijk geweld. Ergo: de broodnodige grootscheepse uitbreiding van de crisisopvang ligt al járen nagenoeg stil.’’
Onorthodoxe maatregelen stelde Hoogwerf voor. Maar vooralsnog is er volgens de burgemeester nog geen tekort aan crisisopvangplekken in Rotterdam. ‘’Dit in tegenstelling tot het bericht in de media dat er twee cliënten op noodbedden zouden zijn geplaatst. Deze informatie was niet correct’’, luidt zijn antwoord. Maar de situatie wordt wel nauwlettend gemonitord.
‘’Bij crisis- en hoog risicozaken gaan de medewerkers op huisbezoek (altijd in afstemming met het crisisinterventieteam, het CIT) en indien er sprake is van structureel geweld zonder hoog risico wordt telefonisch contact opgenomen met de betrokkenen. Er staat een ‘noodteam’ paraat om in te springen als dit noodzakelijk is.’’
Bovendien zijn er afspraken gemaakt met hotels om – indien nodig – slachtoffers daarin onder te brengen. ‘’Dit gebeurt in geval van acute nood en als er geen noodbed meer vrij is. Bij plaatsing in een hotel wordt tevens ambulante hulp geboden door één van de zorgaanbieders’’, aldus Aboutaleb.